Opgave torsk og gråsæler
Danske torsk og gråsæler er truede.

Læs først artiklen: Livet forsvinder i havet.
Forskere fra DTU Aqua har undersøgt fiskeri med bundtrawl og andre bundslæbende fiskeredskaber. I deres rapport kan man finde den figur, der er gengivet nedenfor (figur 1). Figuren viser fiskeriintensiteten i forskellige kvadrater på 100 m*100 m i danske farvande. SAR-værdierne kan kort fortalt sige, hvor mange gange havbunden i de enkelte kvadrater er blevet direkte påvirket af fiskeri i perioden fra 2014-2018.

Torsk
Bestandene af torsk er truet i mange af de indre danske farvande. Forklaringer kan ifølge biologer være:
a) Resuspension af sediment i forbindelse med bundfiskeri
b) Udledning af nitrogen og phosphor fra landbruget
c) Reduktion i udbredelsen af ålegræsbælter
d) Opfiskning af store torsk
e) Færre stenrev
f) Invasive arter
2. Vælg ét af ovenstående forslag og forklar hvordan forslaget kan begrunde nedgangen i danske torsk.
Gråsæler
På hjemmesiden fra Danmarks Naturfredningsforening kan man læse følgende:
”For cirka 100 år siden var gråsælen meget almindelig i Østersøen. Der var bestanden oppe på omkring 100.000 gråsæler. Desværre har gråsælen ikke haft det så godt i Danmark: I dag er andelen af gråsæler, der yngler i dansk farvand, kun 0,5 procent i forhold til andelen af gråsæler, der opholder sig i dansk farvand. En voksen gråsæl bruger meget af sin tid på fange mad. Den spiser nemlig 2-3 kg mad om dagen. Den spiser fisk, bløddyr, blæksprutter og krebsdyr."
3. Giv forslag til hvordan man kan bestemme bestandstørrelsen af danske gråsæler.
Antal observerede danske gråsæler i forskellige danske havområder i årene fra 1979-2022 er anført i datasæt 1 (gem pdf-filen og eksporter den som en Excel-fil for at skrive i felterne) (kilde: https://miljotilstand.dk/natur-og-biodiversitet/havpattedyr-saeler-og-marsvin).
4. Afbild data fra datasæt 1 og analyser udviklingen i antallet af observerede danske gråsæler i årene 1979-2022.
5. Vurdér om det vil være muligt at nå op på en bestandstørrelse af gråsæler der svarer til bestanden for 100 år siden.